Zimní měsíce jsou pro naše tělo a mysl také náročným obdobím po různých stránkách. Chladné počasí pro mnohé z nás znamená také rýmu, kýchání, kašel či obávané příznaky chřipky. Dobrou zprávou je, sama příroda nám nabízí pomoc v boji proti zimním neduhům.
Echinacea, pelargonium, borovice a bez: Znáte jejich účinky?
Jakmile začne teplota venku klesat, jsme náchylnější k infekcím, nemocem, také více cítíme únavu. V zimním období jsou častější i psychické problémy – od depresí a úzkostí až po sezónní afektivní poruchu, která podle odborníků souvisí s nedostatkem slunečních paprsků.
Jaké přírodní léky vám pomohou překlenout toto náročné období ve zdraví a pohodě?
Tyto čtyři bylinky poskytnou vašemu tělu potřebnou podporu, posílí imunitu a pomohou vám snadněji překonat nachlazení, chřipku či infekce dýchacích cest.
Echinacea purpurea
Tak, jako mnohé léčivé byliny, i echinacea upadla příchodem antibiotik v zapomnění. Dnes ale víme, že antibiotika neléčí všechno – a už vůbec ne virózy. Je důležité zacházet s nimi opatrně, protože podporují vznik super bakterií odolných vůči antibiotikům. Výsledkem je, že v posledních letech se stále více obracíme po pomoc opět do přírody a roste i popularita echinacey.
Echinacea je nejen krásná, na fialově kvetoucí bylina. Má silný antivirový potenciál a v zimním období je výborným pomocníkem i prevencí. Snižuje riziko infekcí dýchacích cest – sinusitidy, bronchitidy, zápalu plic, snižuje virovou zátěž a také závažnost a trvání symptomů.
Nová studie dokonce ukazuje, že Echinacea purpurea a výtažky z ní jsou účinné i při onemocnění COVID-19. Snižují riziko infekce o 63 procent, a tedy výrazně snižují virovou zátěž způsobenou infekcí – úplné zbavení se viru se urychlí o 4,8 dne, takže onemocnění potrvá téměř o pět dní kratší. (+tip redakce, vborný při nemoci je i cibulový sirup, recept naleznete ve videu)
Pelargonium sidoides
Tato bylinka pochází jižní Afriky, kde ji používají jako přírodní antibiotikum. Říkají jí „Umckaloabo“ a je určena pro těžký kašel a problémy s dýcháním.
Do Evropy se dostala před více než sto lety a stala se jedním z prvních léků proti tuberkulóze. Nové léky ji však vytlačily v zapomnění. Pelargonium bylo znovuobjeveno ve 21. století. Dnes se používá v různých formách ke zmírnění příznaků chřipky, při infekcích horních i dolních cest dýchacích.
Studie, která se zaměřila na příznaky nachlazení v kontextu s užíváním extraktu Pelargonium sidoides potvrdila výrazné zlepšení symptomů. Po deseti dnech se klinicky vyléčilo až 78,8 procent účastníků studie, kteří dostávali léčbu, oproti pouhým 31,4 procentům, kteří užívali placebo.
Přehled osmi studií potvrdil, že tato bylinka je úspěšná i proti bolesti v krku, na kašel, rýmu a ucpaný nos.
Borovice – „vánoční bylinka“
Věděli jste o tom, že i borovice může léčit? Dokonce získala pojmenování vánoční bylinka. Esenciální olej získaný z jehličí borovice lesní se široce používá v aromaterapii při léčbě chorob dýchacího systému: astma, bronchitida, kašel, nachlazení, sinusitida, bolest v krku.
Esenciální olej z borovice můžete ve zředěném stavu se základovým olejem nebo masážním krémem použít a rozetřít na hrudník a hrdlo, usnadní dýchání a zmírní bolesti v krku.
Bez černý
Černý bez je starým známým pomocníkem v zimním období, protože má výborné vlivy na podporu imunity a proti chřipkovým symptomům.
Bez má antivirové, protizánětlivé vlastnosti, podporuje imunitní systém několika způsoby. Zvyšuje tvorbu cytokinů a zdá se, že posiluje buněčné stěny a nedovolí viru skrze ně proniknout dál, aby se mohl šířit. Síla bezu se znásobuje kombinací s echinaceou v horkém nápoji.