9.8 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023
HomeRady a NávodyTOP postava, ženská elegance i flexibilita těla: nový boom ve cvičení!

TOP postava, ženská elegance i flexibilita těla: nový boom ve cvičení!

Date:

Jak se vyzbrojit proti chřipce, která je nyní u nás všude?

Zimní měsíce jsou pro naše tělo a mysl také...

Na mateřskou odchází už každý čtvrtý otec, prospívá to kariérám žen

Atraktivnější je zejména od roku 2011, kdy se změnila...

Jak utišit plačící dítě?

Pláč je v životě každého miminka jediným způsobem, jak...

7 trendy účesů pro rok 2023: Krátké vlasy budou jednoznačným HITEM!

Jaké účesy ovládnou rok 2023? Máme pro vás několik...
- Reklama -časopis

Pokud nepatříte mezi milovnice fitka, ale chcete cvičit zajímavou a zábavnou formou, tak jste na správné adrese. Výšková akrobace je propojením silového cvičení, posilování, ale i elegance a ženskosti.

Určitě jste už i vy v cirkusu, na nějakém představení či na televizní obrazovce se zatajeným dechem sledovali artisty, kteří cvičili vysoko ve vzduchu na různých zavěšených stuhách, kruzích či lanech. Dnes už to není jen záležitostí profesionálních umělců, ale akrobacii se můžete věnovat i vy.

Počátky výškové akrobacie? Z cirkusu až do tělocvičny
Historie výškové akrobacie, nebo když chcete i vzdušného tance či vzdušného baletu sahá do roku 1959. Tehdy byli studenti francouzské cirkusové školy osloveni, aby si vymysleli originální akrobatické číslo. Jeden talentovaný student poprvé použil k předvedení cviků látku zavěšenou ze stropu a sklidil obrovský úspěch. Akrobace na šále byla jako sport oficiálně uznána až v roce 1989, ale nejvíce se dostala do povědomí díky artistům z Cirque de Soleil.

Výšková akrobacie na šálách a na kruhu představuje spojení akrobatických prvků ve vzduchu s ženskou elegancí a flexibilitou těla. Tento druh cvičení sice mezi laiky není na Slovensku ještě moc rozšířeným sportem, ale mezi ženami nabírá na stále větší popularitě. I pro vás se může stát koníčkem či relaxem, který vás bude pořádně bavit.

Ženy, které jsou odhodlány překonávat své hranice
Každou chvilku je mezi ženami oblíbený jiný druh cvičení. V minulosti velký boom zaznamenal například aerobik, pilates, zumba, později zase pole dance. Dnes se pozornost žen, které chtějí vyzkoušet něco nového, pomalu zaměřuje i na výškovou akrobacii. A právě pro ně je toto cvičení ideální.

\“Ženy, které jsou odhodlány překonávat své hranice, učit se něco nového, zapojovat svaly celého těla a vnímat krásu pohybu jsou z tohoto cvičení nadšené,\“ řekla na úvod profesionální lektorka Júlia Grejtáková.

Tento novodobý druh sportu je vhodný pro všechny věkové kategorie. „Výškovou akrobacii u nás navštěvují zejména děti od 8 do 15 let. Chodí k nám i mladší děti, ale musí být mimořádně nadané a dokázat v plném rozsahu vnímat průběh hodiny, včetně vnímání instrukcí lektora. Od 15 let řadíme děti už k dospělým,“ řekla instruktorka.

Samozřejmostí jsou také kurzy pro dospělé, kteří to vnímají jako dobře investovaný čas pro sebe. „Tomuto cvičení se věnují ženy až do 65 let. Naše kurzy navštěvují i muži a přestože jich není mnoho, ale nějací aktivní sportovci si zálibu v tomto druhu cvičení určitě najdou,“ doplnila.

I bez kondičky?
Když vidíte ladnou a krásnou akrobacii na šálu nebo kruhu, určitě hned zhodnotíte, že je to náročné na kondici. Ale i když nemáte vytříbené svaly na rukou a neumíte udělat šňůru, může se vám tento sport zalíbit a můžete jej bez problémů vyzkoušet. „V případě, že jste začátečník, nemusíte disponovat žádnou silou či flexibilitou. Není to podmínka, je to jen výhoda. Společně se na kurzu věnujeme posilovacím cvičením přímo na kruhu nebo na šálu, zlepšujeme flexibilitu a chceme se dopracovat ke zlepšení pevnosti úchopu šály nebo kruhu, síle ramen, síle středu těla a rukou obecně,“ jmenovala Grejtáková.

Samozřejmě se k vašim velkým výkonům musíte postupně vypracovat. „Náročnost cviků závisí na zvoleném levelu. U dospělých rozlišujeme začátečníka, mírně pokročilého a pokročilého. Zpočátku jsou cviky jednoduché, začínáme od úplných základů, abychom nabyli především síly a pochopili primární pohyby, od kterých se odvíjejí další – náročnější, které jsou předmětem dalších vyšších levelů. U dětí postupujeme po levelech od L1 až po L3, přičemž hodiny se střídají šály a na kruhu, aby děti zjistily, které náčiní jich baví víc,“ prozradila lektorka.

Krásné, ale také fyzicky náročné
Některé cviky mohou na první pohled vypadat jednoduše a možná máte pocit, že tam jen tak visíte, ale na hodině se věru pořádně zapotíte a určitě vás čeká i svalovice. Výsledkem ale může být krásně vyformovaná postava a v závěru i dobrý pocit ze svého výkonu.

„Je to skvělý způsob, jak zpevnit své tělo opravdu zábavnou formou. Můžete při tom zapojovat svou kreativitu, vnímáte spojenost pohybu s hudbou a tím to cvičení jde mnohem snazší a lepší. Posilujeme primární ramena, ruce, břicho, střed těla a záda. Nepochybně se při tomto druhu cvičení i hubne. Jak je toto cvičení krásné, je také fyzicky náročné. No a po absolvování hodiny vás čeká skvělý pocit, ale i hrdost, že jak jsem to zvládla a řeknete si konečně se mi tento prvek povedl,“ říká Julie Grejtáková, která se výškové akrobacii věnuje už 10 let.

A jaké jsou vlastní zkušenosti?
Lekce výškové akrobacie na šálech si před časem oblíbila i Bratislavčanka Vladimíra (31). „Po návštěvě představení Cirk La Putika (Český současný cirkus) jsem byla fascinována a unesena elegancí a napětím, tak jsem si to začala googlit a přihlásila jsem se na kurz. Po první hodině, kdy jsem se i přetočila, jsem věřila, že můžu nastoupit do Cirque de Soleil, ale druhý den jsem měla takovou svalovici, že jsem si ani neuměla zapnout podprsenku a v práci mi museli kolegové svlékat bundu. Jednou jsem mým nepochopením instruktora špatně pochopila cvik a museli mě odmotávat,“ vzpomíná na své začátky s úsměvem.

Dnes už cvičení považuje za relax a hodiny se vždy těší. „Jsem na začátečnické úrovni, ale překvapilo mě, jak rychle jsem začala nabírat sílu v rukou a na břiše. Nikdy mi nešlo o nějaké výkony, proto jsem pořád začátečník, ale spíše o legraci. V naší skupině máme ženy od 20 až do 65 let, každá postupuje svým tempem, ale hodiny jsou vždy plné zábavy a hodně se nasmějeme,“ doplnila Vladimíra, která trénuje už skoro 2 roky.

I když se cvičí ve výšce a na dlouhých šálách zavěšených ze stropu, nemusíte se bát o svou bezpečnost. Všude musí být i speciální žíněnky. „V případě, že se řídíte instrukcemi lektora, nemělo by stát, že byste se zranili nebo zamotali. Pro začátečníky jdeme od základních prvků a kombinací, ve kterých je zamotání nízko pravděpodobné. Během celé lekce je přítomen lektor, který dohlíží na každý pohyb, obzvláště, když prvek děláte poprvé,“ uvedla instruktorka.

Své místo má iv soutěžích
Profesionální akrobati, kteří se tomuto sportu věnují dlouhodobě, často vystupují na různých eventech doma iv zahraničí a svými dechberoucími vystoupeními si získají srdce obecenstva. Ale tak jako každý sport, tak i ve výškové akrobacii lze soutěžit a porovnat své dovednosti s konkurencí.

Ale jelikož patří mezi poměrně mladé sporty i soutěží je u nás jako šafránu. „Soutěže v „Aerial Acrobatics“ se na Slovensku zatím nekonají, v zahraničí jsou poměrně běžnou záležitostí. Nejbližší města, kde se může jít soutěžit ve výškové akrobacii, je Polsko nebo Česko (Mistrovství ČR a SR v AERIAL SPORTS / CZECH AERIAL HOOP OPEN),“ uzavřela profesionální lektorka Júlia Grejtáková. A co běh? Je běh opravdu tak účinný jak se o něm mluví?

- Reklama -časopis