Při slově Vánoce se v mysli každého člověka objeví něco jiného. Pro někoho jsou to svátky klidu a lásky, jinému než první napadne štědrá večeře, Tichá noc či píseň Last Christmas.
Vánoční svátky mají pro všechny nezapomenutelnou jiskru, kterou je vidět hlavně v očích dětí. Svátky prožívají obzvlášť intenzivně, protože ještě věří na magii, zázraky a na pár dní se ponoří do pohádky. Tu jim není třeba pokazit.
„Malé děti mají magické myšlení. Znamená to, že věří na zázraky a různé bytosti. Patří to do dětského světa, a tak prožívají toto období jako kouzelné,“ říká psycholožka a hrová terapeutka Silvia Érseková.
Proto je dobré, když rodiče uchopí Vánoce co nejvhodněji. Svátky mohou využít k formování správných hodnot u dětí, avšak nesprávným přístupem mohou hodně pokazit. Otázka: „Co chceš na Vánoce?“ by proto neměla být hlavním tématem.
Jaké jsou pro děti nejkrásnější Vánoce?
Vánoce slouží k tomu, aby rodina trávila čas společně. Abychom zpomalili a vychutnávali si rodinné rituály a tradice, které v nás vzbuzují pocit sounáležitosti.
„Děti se mají seznamovat právě s rodinnými tradicemi. Budou na to vzpomínat celý život a v dospělosti to bude mít vliv na to, jakým způsobem budou trávit Vánoce ony,“ říká Érseková.
V budoucnu totiž nebudou vzpomínat na to, jak drahý dar dostali, ale kolik krásných chvil strávili s nejbližšími. Zejména v případě, kdy je dítě s rodiči stále méně.
„Děti by měly zažít, že Vánoce nejsou jen o prázdninách a dárcích. Měli by cítit, že teď jsme tady s nimi opravdu. Pozorně je posloucháme a užíváme si přítomnost jeden druhého,“ doporučuje Érseková.
Krásné Vánoce proto rozhodně nejsou o spoustě dárků, ale o zážitcích s rodinou.
„Matkou jsem už téměř deset let a dnes s dětmi prožíváme nejkrásnější Vánoce v kruhu co nejširší rodiny. Kdysi jsem si myslela, že jako mladý párek bychom si to měli vychutnat o samotě. Změnilo se u nás hodně. Milujeme být spolu. Spolu je nejlepší,“ říká o příkladu naplněných Vánoc Adriana Králová, průvodkyně mateřstvím a matka tří dětí.
„Naší specialitou je důraz na lásku a společnost. Malá rodinná besídka je u nás tradicí. Naše děti vystoupí, ukáží, co si pro nás nacvičili, zpívá se a recituje, je to dojímavé,“ dodává.
Dejte dětem dárky, nejen věci
Během Vánoc je více prostoru, aby byly děti nejen s rodiči, ale také se širší rodinou a naučily se lépe vnímat hodnotu vztahů. Každý může obohatit toho druhého.
„Staří rodiče přinášejí do naší rodiny tradice. Rádi vyprávějí příběhy z jejich mládí a dětství. Díky tomu děti získají představu o tom, jak vypadal svět před několika desítkami let, než trávily Vánoce, čemu se těšily, co bylo důležité,“ říká Érseková.
Pro děti jsou historky prarodičů krásnější než jakékoli pohádky a cennější než mnohé hmotné dary. I proto jsou Vánoce ideálním časem pro posílení rodinného ducha.
„Na Štědrý den jsme s rodiči. Na První svátek vánoční se setkáváme naprosto všichni. I letos se setkáme v našem domě čtyři generace od prastaré mámy Emy po mého nejmladšího syna Gabriela. Je nás přesně devatenáct. Jsme opravdu velká rodina. Je to krásné,“ vystihuje podstatu Vánoc Králová.
Bez balíčků pod stromečkem by to nešlo
Žádný rodič nezapomene ani na klasické dárky pro děti. Ty by však neměly být hlavním tématem. A už vůbec by svátky neměly být o hněvu, pokud dítě nedostane všechno vysněné.
„Můžete se dopředu dohodnout, kdo si kolik dárků a v jaké hodnotě může přát. Doporučuji, aby děti dostaly jednu věc z dlouhého listu přání, ne však všechno, i když na to máte peníze. Takovýmto způsobem jim odkazujete, že dárky nejsou na prvním místě,“ radí Érseková a dodává, že pokud rodiče chtějí na Vánoce kompenzovat nedostatečnou pozornost materiálními dary, dětem jen uškodí.
„Ztratí se hodnoty a ideály. Budou se hnát jen za materiálními věcmi, dárky, jídlem, drahými zážitky a nebudou šťastné. Budou se srovnávat s jinými a nebudou si umět vážit toho, co mají. Pokřiví se jim hodnoty, kdy lidé a dobré vztahy s nimi budou až na posledním místě,“ vysvětluje psycholožka.
Na takovém chování se však někdy podepisuje širší rodina, která se snaží předbíhat v tom, co dítěti dá. Jenže láska se nedá přetavit do ceny.
„Dnešní prarodiče mají potřebu zasypat děti spoustou nesmyslů a plastů. Poslouchám: ‚Prý babička může, protože je babička‘. Namísto skutečných hodnot lidé podlehli konzumu, vlastnímu vylepšování před dětmi a předbíhají se, kdo dá víc. Zapomnělo se na ekologii a na to, že v životě je nejvyšší hodnota láska. I na Vánoce si to v naší rodině připomínáme,“ hodnotí Králová.
Ježíšek versus rodiče. Kdo vlastně nosí dárky?
Mnoho rodičů řeší dilema, zda dětem nezkazí dětství, pokud jim prozradí, že na Vánoce dárky nosí blízcí. Bojují is tím, jak zareagují v kolektivu. Pro děti to ovšem není podstatné.
„Je na rodičích, jak se rozhodnou. Není nic špatného na tom, když dětem řeknou, že dárky si dáváme proto, že se milujeme a je to jedna z forem, jak lásku vyjádřit,“ říká Érseková a dodává, že není problém ani říci, že dárky nosí Ježíšek.
Dítě se však už na základní škole může dostat do kontaktu s jinými, které na Ježíška nevěří. Bude konfrontováno s odlišnými příběhy, jaké mu říkali rodiče. Netřeba se toho však bát.
„Je to v pořádku. Můžete jim říct, že ty děti to mají tak a vy to máte takhle. Děti ve školním věku už často minimálně tuší tajemství kolem dárků a někdy tu hru s námi ještě hrají kvůli nám,“ dodává psycholožka.
Tipy na krásné Vánoce s dětmi
Nejdůležitější je, jakou atmosféru doma vytvoříte. Výbornou formou pro přežití Vánoc je zapojení dětí do příprav, vyrábění dárků, pečení perníčků, úklidu i zdobení. Zkuste si vytvořit rodinný program, který baví každého.
„Děti s radostí budou vzpomínat na to, jak během Vánoc pečete, vyrábíte vlastnoruční ozdoby na stromeček, jedete na sáňkovačku nebo stavíte stavebnici,“ prozrazuje Érseková.
Vánoce vytvářejí prostor, aby se děti naučily nejen přijímat, ale také dávat. Aby nebrali věci jako samozřejmost. Protože někdy dítě nesní o nové herní konzoli, ale potěšilo by ho, kdyby ho měl kdo alespoň pohladit.
Je dobré dětem ukázat, že právě o tom jsou Vánoce. Naučit se vážit si, co máme, umět se o věci podělit a myslet i na jiné. Můžeme obdarovat starší lidi v domově pro seniory i připravit vlastnoruční pozdravy pro rodinu. Navíc můžete pro děti v dětských domovech společně připravit krabici překvapení z vlastních hraček, které jsou v dobrém stavu, ale už si s nimi děti nehrají.
„Třeba je usměrnit, aby vybíraly nezkažené, opravdu funkční hračky, které by někoho potěšily,“ radí Érseková, jak v dětech formovat schopnost dělit se.
Jednou ze společných vánočních aktivit může být i pomoc dětem v pěstounských rodinách a rodiče mohou jít příkladem. Můžete si s dětmi promluvit o dětech v domovech a v pěstounských rodinách a zapojit se do jejich podpory.
Všichni zákazníci Orangeu mohou přispět dětem v pěstounských rodinách na vánoční dárek. Data, která ze svého mobilního paušálu nestihnou utratit nebo je ušetří tím, že omezí sociální sítě a budou raději s dětmi, mohou darovat vybraným pěstounským rodinám. Za každých nasbíraných 7200 GB nespotřebovaných dat Orange odmění jednu pěstounskou rodinu internetem s balíkem služeb Love.
Nespotřebovaná data se tak promění v dar, díky kterému dítě v pěstounské rodině může přežít krásnější Vánoce.