29 C
Brno
Pátek, 19 července, 2024
HomeZdravíProč cvičit jógu? Začala jsem pro zvýšení rozsahu flexibility, velmi rychle jsem...

Proč cvičit jógu? Začala jsem pro zvýšení rozsahu flexibility, velmi rychle jsem však objevila i její další pozitivní účinek

Date:

3 alarmující znaky, že si špatně vybíráte obuv. Naleznete se byť jen v jednom z nich?

Pokud dáváte přednost stylu před pohodlím, zbystřete pozornost. To,...

Jak naučit dítě na nočník? Způsobů je více

Odplénkování je někdy složitý a zdlouhavý proces nejen pro...

Děti potřebují k Vánocům rodinu.

Při slově Vánoce se v mysli každého člověka objeví...

Být matkou je úžasné.

Baša Štěvulová, bývalá snowboardistka„Mateřství je pro mě úžasné už...

Jak na sexy postavu bez hladovění a výčitek?

Také shazování kil a zdravé stravování můžete přizpůsobit sezóně....
- Reklama -časopis

S novým rokem jdou ruku v ruce i novoroční předsevzetí. Příchod nového roku je skvělou příležitostí vyzkoušet něco nového.

Co takhle vyzkoušet jógu? Jak může změnit váš život? Podívejte se s námi a na konci se s vámi podalím io svou osobní zkušenost…

Jóga je tisíce let stará a její dějiny sahají do daleké Indie
Byla zaznamenána ve védách a v sanskrtu slovo jóga znamená „spojení“ – tedy, že vše je navzájem propojeno. Do Evropy se dostala pravděpodobně díky Angličanům a Francouzům, kteří Indii kolonizovali. Jóga samotná není náboženstvím, i když mytologický základ je shodný s hinduismem.

Jóga je ve zkratce kombinací cvičení těla a mysli. Existuje spousta stylů jógy, které kombinují fyzické polohy, dýchací techniky a meditaci. Skládá se z jednotlivých asan, tedy poloh těla při józe. Máte-li zdravotní problémy, před jakýmkoli cvičením se poraďte se svým lékařem. Cvičí se různými způsoby, které závisí na typu školy a učiteli (lektorovi). Existují různé druhy jógy.

Mezi nejznámější typy jógy řadíme Ashtanga jógu, Hatha jógu, Hormonální jógu, Hot jógu, Jin jógu, Power jógu, Vinyasa jógu. Zajímavým cvičením, které vychází iz jógy je takzvaná Fly jóga. Jedná se o cvičební systém, který převzal z klasické jógy, pilatesu a gymnastiky základy pozic. Cvičí se za pomoci speciálních houpacích sítí. První styl jógy, který zkusíte vám nemusí vyhovovat, není třeba se však nechat odradit a je třeba zkoušet dál.

Co potřebujeme ke cvičení jógy?
Velkou výhodou jógy je, že k jejímu cvičení nepotřebujeme žádné zvláštní vybavení. Kromě vůle vyzkoušet ji nám stačí pohodlné sportovní oblečení a jógamatka. Jógu se doporučuje cvičit naboso. U některých stylů jógy se používají také jógové pomůcky jako popruhy, bloky, válce a jiné. Slouží k prohloubení jógové pozice, případně při různých zdravotních problémech. V okolí svého bydliště určitě naleznete lekce vedené jógy.

Dobrý instruktor je důležitý pro naučení základů. Není na škodu si udělat mezi známými i malý průzkum, ve kterém studiu se jim líbilo a kde jsou spokojeni. Lekce jógy trvá od 45 do 90 minut, záleží na náročnosti. Po nabytí jógové praxe můžete vyzkoušet i cvičení v domácím prostředí. Na internetu najdete spoustu instruktážních videí nejen pro cvičení jógy, ale také pro vedenou relaxaci.

Benefity cvičení jógy
Jaké benefity přináší s sebou její cvičení? Jóga s sebou přináší nejen tělesné, ale i psychické účinky. Kromě postupného získání flexibility přispívá i ke zdravé páteři. Její cvičení se doporučuje lidem, kteří mají sedavé zaměstnání. Důležité je také celkové držení těla, na které se mimo jiné jóga soustřeďuje. Základem jógy je správné dýchání.

Plným jógovým dechem rozumíme druh dýcháním, při kterém se postupně procvičují tři typy dýchání. Tyto typy se na závěr spojí do jednoho celku. Účinky jógy na psychiku spočívají v eliminaci stresu a nervozity. Jejím cvičením umíme uklidnit myšlenky a zrelaxovat. V současnosti nabírají na popularitě já takzvané jógové pobyty. Mohou se konat jak u nás, tak v zahraničí.

Při cvičení jógy se setkáváme s gestem Namasté a symbolem Óm. Pozdrav a gesto Namasté (nazývané také namaskar, namaskaram) se používá v hinduistické kultuře. Při tomto gestu a spojují ruce buď na hrudník v oblasti srdce nebo na čele, gesto je doprovázeno jemným úklonem hlavy. Jedná se o formu projevu úcty člověka vůči jinému člověku. Slouží jako pozdrav i jako rozloučení. Symbol Óm je základní mantrou jógy. Jógová hodina může začínat zpíváním mantry Óm a zároveň i ní končit.

Jógová lekce se většinou ukončuje pozicí mrtvoly (Šavasána). Působí uklidňujícím dojmem, uvolňuje celé tělo. Uklidní se při ní kromě těla i mysl, benefitem asány je její meditativní charakter. Při této poloze ležíte na zádech a postupně pod vedením instruktora uvolňujete každou část těla.

A jak jsem se k józe dostala já? Moje první setkání s jógou bylo v roce 2019, kdy jsem začala navštěvovat vedené hodiny. Za zhoršené covidové situace jsem však měla pauzu, protože se osobně kvůli pandemii nedalo kurzy navštěvovat. V tomto období jsem cvičila podle instruktážních videí, ne však pravidelně. Kombinovala jsem ji s jinými druhy cvičení.

Můj „jógový návrat“ nastal pár měsíců dozadu, kdy jsem ji znovuobjevila. Preferuji zejména pomalou Vinyasa jógu. Hlavním důvodem pro cvičení jógy bylo u mě zvýšení rozsahu flexibility. Velice rychle jsem však objevila i její pozitivní účinek na psychiku. Cvičí se při příjemné relaxační hudbě, která dotváří celkovou atmosféru. Další výhodou je, že se jedná o cvičení skupinové. To znamená, že máte možnost poznat nové lidi a najít nová přátelství.

O výhodách jógy se již napsalo mnoho článků a publikací. Podle mého názoru velká výhoda jógy je její flexibilita. Instruktor ji dokáže přizpůsobit podle zdatnosti skupiny. Existují také verze cvičení pro těhotné ženy (gravid jóga) nebo malé dětičky. Je vodní jak pro ženy, tak pro muže. Zajímavá je i párová jóga. Stačí si jen vybrat a začít.

- Reklama -časopis