19.4 C
Brno
Pondělí, 20 května, 2024
HomeRady a NávodyJe jedno jídlo denně vhodný způsob stravování, kterým právě dosáhneme postavy snů?

Je jedno jídlo denně vhodný způsob stravování, kterým právě dosáhneme postavy snů?

Date:

Být matkou je úžasné.

Baša Štěvulová, bývalá snowboardistka„Mateřství je pro mě úžasné už...

Nový rok, nový začátek. A jde to i bez diety!

I vy jste si se sklenkou šampaňského v ruce...

Jak na sexy postavu bez hladovění a výčitek?

Také shazování kil a zdravé stravování můžete přizpůsobit sezóně....

Jižní Amerika: kontinent plný rozmanitosti

Jižní Amerika, kontinent, který se může pochlubit dech beroucími...

7 trendy účesů pro rok 2023: Krátké vlasy budou jednoznačným HITEM!

Jaké účesy ovládnou rok 2023? Máme pro vás několik...
- Reklama -časopis

Štíhlost a zdraví v jednom kroku? OMAD dieta to zařídí! Šetří čas, zbaví vás tukových zásob a se správnou potravou prospějete fyzickému i psychickému zdraví.

OMAD dieta v kostce
OMAD je akronym pro one meal a day, což je jedno jídlo za den. Znamená to, že během jedné hodiny sníte jedno výživné jídlo a zbylých 23 hodin máte půst. Dieta je tedy formou přerušovaného půstu, jehož benefity prokázalo mnoho studií:

Tento způsob stravování si každý může přizpůsobit podle svých preferencí, největší účinnost na zdraví a hubnutí má však v kombinaci s nízkosacharidovým způsobem stravování nebo rovnou keto stravováním (minimum, skoro žádné karbohydráty-sacharidy).

Podstatné je při OMAD dietě sníst v jednom jídle dostatek živin, aby vyživily naše tělo a nechyběly nám žádné nutrienty. V jakékoli dietě platí, že nejdůležitější je co konzumujete; pokud budete jíst nesprávné potraviny a přitom hubnout, neznamená to, že prospíváte vašemu zdraví.

OMAD neznamená, že můžete jíst cokoli
V mnoha článcích o OMAD dietě se dočtete, že jedno jídlo za den vám pomůže zhubnout, a proto můžete jíst na cokoli máte chuť. Není to pravda. Jídlo má být palivo, které nás vyživí a pomáhá fungovat.

Proto je důležité jíst dostatek živin a ty správné potraviny. Jíst cukry, průmyslově zpracované potraviny a nevýživná jídla jako pizza, byť jen jednou denně, nám mohou ubrat kila, ale právě nám spíše poškozují zdraví. Pokud nastupujete na jakoukoli dietu, prvotní by mělo být zdraví, ne štíhlá postava. „Pokud jíte nesprávné jídlo a nekvalitní potraviny namísto těch výživných, nijak zdraví neprospíváte,” upozorňuje newyorská dietoložka Amy Shapiro.

Živočišný protein a tuk jsou nejhodnotnější, díky nim nebudete hladové
Z toho důvodu mnozí lidé nezhubnou, zápasí s vlčím hladem, jsou malátní, slabí a zdraví se jim naopak zhorší. Nevědí, co a kolik jídla mají sníst, co při OMAD dietě končí často podvyživeným organismem. Velmi jednoduše řečeno, nefunguje to, protože jíme nesprávné jídlo. Pokud přemýšlíte nad OMAD dietou, musíte si dát pozor na dostatečný příjem živin, aby tělu nic nechybělo.

To znamená dostatečný příjem živočišných tuků a proteinu, přičemž sacharidy pomalu a postupně omezujte. Nevyhýbejte se masu, vajíčkům, máslu, vařte na ghí, loji, sádle nebo kokosovém či olivovém oleji. Tuky a protein vás zasytí, ty živočišné jsou navíc zdrojem potřebných živin. Zařaďte do jídelníčku i vnitřnosti nebo si alespoň kupte sušené vnitřnosti ve formě výživových doplňků. Pokud nebudete jíst výživné jídlo, díky grelínu, hormonu zodpovědnému za pocit hladu, budete mít brzy vlčí hlad.

Benefity OMAD diety
Jíst méně často bylo v minulosti normou. Je dokázáno, že jedno jídlo denně má mnoho výhod. V první řadě omezíte denní příjem kalorií, což pomůže zhubnout a v kombinaci s omezeným příjmem sacharidů dosáhnete postavy snů ještě rychleji. Díky 23hodinovému půstu se dostanete do stavu ketózy, která pomáhá spalovat tuky a spouští se proces zvaný autofagie, který čistí buňky od nepotřebného (tzv. jarní očista), a tím je regeneruje.

Díky tomu se vaše zdraví postupně zlepšuje, kvalita spánku se zvýší a naopak sníží zánět v organismu. Mnozí reportují, že hladina krevního cukru je při OMAD v normě, což způsobuje příval energie, vymizení odpolední únavy a nárůst soustředění a bdělosti. Studie z roku 2011, publikovaná v National Library od Medicine dokázala, že jedno jídlo denně (respektive přerušovaný půst) prodlužuje život a zpomaluje neurodegeneraci. Nejlepší výhodou je ovšem to enormní množství času, který při přípravě jen jednoho jídla za den ušetříte.

Nevýhody jednoho jídla za den
Na místě je otázka, jaké nevýhody má 23hodinová hladovka a jedna hodina přijímání obrovské porce jídla. Tato dieta není samozřejmě pro každého. Mnozí mají problém strávit obrovskou porci, také sportovci potřebují mnoho živin, aby nepřišli o svaly a měli dostatek energie a vyživený organismus. Při tomto typu stravování se snadno může stát, že jíme příliš málo živin a proto organismus chřadne, což dokázala i studia v Journal od Nutrition Reviews.

Zvlášť opatrné by měly být ženy; hladovka a nedostatek živin mohou způsobit hormonální nerovnováhu – ženy mohou přijít o menstruaci nebo si narušit menstruační cyklus., protože půst nutí mozek potlačit hormony, zodpovědné za reprodukci a plodnost. Při hladovce a nedostatku nutrientů také mozek vyplavuje kortizol, stresový hormon pro mobilizaci bílkovin, což uvádí tělo do permanentního stresu. Nemluvě o tom, že při nesprávné výživě přicházíme o svaly, a po jednom jídle denně se vyplaví množství inzulínu, což zvýší krevní cukr. Dietoložka Shapiro však uvádí, že OMAD je bezpečný životní styl, pokud se dodržuje správným způsobem.

Nejčastější chyby, nebo čeho se vyvarovat
Jak vás jistě napadlo, největším problémem je deficit živin, který naopak zdraví škodí. Chcete-li zkusit OMAD dietu, zapomeňte na saláty, smoothie a podobná „zdravá” jídla plná sacharidů. Nejvíce potřebných živin pro tělo mají živočišné produkty – tuk a protein. Nevyhýbejte se proto tučným řeckým jogurtům, máslu, sýru, masu a orgánům. Zelenina má být příloha, ne hlavní část jídla. Pokud jíte dostatek tuků a bílkovin, nebudete mít ani výkyvy grelínu, hormonu zodpovědného za apetit a tedy vlčí hlad. Podstatné je to, co konzumujete. Bez potřebného množství živin a kalorií si jen uškodíte.

Rovněž nezůstávejte na dietě pokud vidíte, že vám škodí. Pokud máte problém strávit jednu velkou porci, nesetrvávejte při tomto způsobu stravování. Přerušovaný půst má mnoho forem, stačí si najít, co vám nejvíc vyhovuje. Nejlepší forma je pro začátečníky 8hodinové okno konzumace jídla a následně 16hodinový půst (včetně spánku).

Pro koho není OMAD vhodná
Pokud máte štíhlou postavu, jiná forma přerušovaného půstu bude pro vás vhodnější než jedno jídlo denně. OMAD se nedoporučuje těhotným ženám, ženám s narušeným menstruačním cyklem nebo hormonální nerovnováhou. Není vhodný ani pro sportovce, kteří potřebují enormní množství živin. Opatrní by měli být diabetici, aby nedošlo k hypoglykémii. Pozor by si měli dát také lidé se zdravotními problémy – poraďte se nejprve s lékařem a výživovým poradcem.

Pokud trpíte nadýmáním a gastrointestinálními problémy, velmi opatrně zkoušejte zakomponovat tento druh jídelníčku; pokud cítíte, že více škodí než prospívá, zkuste jinou formu přerušovaného půstu tak, aby vám to vyhovovalo. Vyhnout se omezování kalorií by měli samozřejmě lidé s předchozími či momentálními poruchami příjmu potravy.

OMAD dieta, tedy jídelníček s jedním jídlem denně, má mnoho benefitů. Přesně jako u každé jiné diety, i zde platí, že je třeba dodržovat jistá pravidla, abychom zdraví neuškodili, ale naopak prospěli. Jídlo je palivo, cvičení není trest za to, co jste snědli. Pokud nejíte dostatek živin, ale cukry a průmyslově zpracované potraviny, možná dosáhnete štíhlosti, ale zdraví nikdy. Zdravý organismus musí být vždy priorita, a pokud jíte správné jídlo, štíhlost půjde s ním ruku v ruce.


Tip redakce: Staňte se hvězdou kuchyně a potěšte své hosty novými, chutnými recepty.


- Reklama -časopis