15.2 C
Brno
Středa, 11 září, 2024
HomeRodinaJak utišit plačící dítě?

Jak utišit plačící dítě?

Date:

TOP postava, ženská elegance i flexibilita těla: nový boom ve cvičení!

Pokud nepatříte mezi milovnice fitka, ale chcete cvičit zajímavou...

3 alarmující znaky, že si špatně vybíráte obuv. Naleznete se byť jen v jednom z nich?

Pokud dáváte přednost stylu před pohodlím, zbystřete pozornost. To,...

Jižní Amerika: kontinent plný rozmanitosti

Jižní Amerika, kontinent, který se může pochlubit dech beroucími...

Jak naučit dítě na nočník? Způsobů je více

Odplénkování je někdy složitý a zdlouhavý proces nejen pro...
- Reklama -časopis

Pláč je v životě každého miminka jediným způsobem, jak komunikovat se svým okolím.

V organismu matky zvyšuje tvorbu prolaktinu, hormonu stimulujícího tvorbu mateřského mléka. Prolaktin stojí i za pohnutkami chtít vzít plačící dítě do náruče a hned ho utišit.

Děti pláčou z mnoha důvodů, abychom je uměli co nejrychleji utišit, je dobré vědět, co může být příčinou všech slz a povyku.

Proč dítě pláče?
Může se jednat o takové příčiny jako hlad, únava, nepohodlí, mokrá plenka, tlačící se zoubky, cizí prostředí, nepřítomnost rodiče, nadýmání nebo koliky, bolesti či nemoc.

Pokud není vysvětlením žádná z uvedených příčin a už opravdu nevíte, co by mohlo vaše dítě dráždit, problém může být někde jinde a někdy nezaškodí navštívit lékaře.

„Tím, že reagujeme na potřeby miminka, bude se cítit bezpečně, protože děláme jeho svět předvídatelným.

Pokud je v neustálém stresu, například pokud dlouhodobě ignorujeme jeho pláč ve strachu, že si ho rozmaznáme, negativně to ovlivňuje vývoj jeho nervové soustavy. V konečném důsledku tedy dosáhneme přesného opaku,“ vysvětlila v minulosti pro SME psycholožka Jana Bašňáková.

Pro uklidnění svého dítěte tedy můžete zkusit některou z těchto metod:

Jak utišit plačící dítě?

  1. Miminka obecně mají v oblibě vodu, připomíná jim to „chlapání se“ v děloze. Pokud je miminko ještě malé, můžeme mu vodu ke koupání místo do vaničky napustit do kbelíku.

Děťátko do něj ponoříme až po ramena. Takový stísněný prostor mu ohraničuje pohyby a tím se dítě cítí bezpečněji (tak jako v děloze, kde prostoru také nemělo nazbyt).

  1. Dítě potřebuje cítit svůj prostor. Zaviňte ho celého is držadly podél těla do zavinovačky nebo přikrývky. Je možné, že se jen leklo vlastních prudkých pohybů.
  2. Chystáte se večer ven a víte, že vaše miminko „vyvádí“ hlavně tehdy, když nejste u něj? Položte mu do postýlky kus oblečení, například tričko, ze kterého bude cítit vaši vůni. Ta ho uklidní a dodá mu pocit bezpečí.
  3. Zkuste také jemné skákání (pohupování) na míči. Dítě dokáže krásně a rychle utišit. Pozor je však třeba dát na plné bříško.
  4. Oblíbeným trikem je plácání po pleně. Často se jedná o automatický a spontánní pohyb každého člověka, který drží dítě v náručí a má obavy z toho, že spustí křik.
  5. Známý tón vašeho hlasu dítě uklidní nejlépe. Šepkejte mu do ouška nebo vydávejte šumivé zvuky.
  6. Zkuste dítěti třít místo v čele mezi očima. Mnoha rodičům se díky tomuto triku dítě uklidnilo a dokonce usnulo.
  7. Absolutně ticho a tma. Některým dětem prostě překáží hluk a ostrost světla.
  8. Nezapomínejte ani na otcovu náruč. Paže otců jsou často pro děti útulnější. Mohou se v jejich náručí celé skrýt a otcové i děti stejně tak čerpají výhody ze vzájemného kontaktu kůže na kůži.
  9. Pokud nic jiného nezabírá, někdy prostě postačí změnit prostředí, ukažte dítěti jeho vlastní odraz v zrcadle nebo vyjděte ven na čerstvý vzduch.
  10. Pomůckou proti pláči je i dudlík.
  11. Pokud dítě pláče pro bolavé dásně a prořezávající se první zoubky, záchranou může být chladivý balzám na dásně.
  12. Při kolice zase miminku pomůže teplá koupel a masáž bříška. Položte dítě na záda, bříško mu trochu potřete olejíčkem a pomasírujte ho. Případně mu na střídačku přitlačujte nožky k bříšku, jako byste s ním jezdili na kole.
  13. Když nic nepomáhá a dítě stále pláče
  14. Mnozí rodiče by v kritických situacích dali leccos za dobře míněnou radu nebo trik, který by jim pomohl.
  15. Tak jako nejsou všechny děti stejné, ani tyto rady nemusí platit na všechny stejně. To, co jedno dítě spolehlivě utiší, druhé zburcuje do ještě většího hluku.
  16. Pokud všechny ostatní metody selhaly, můžete zkusit ještě jednu. Za touto technikou stojí americký lékař Robert C. Hamilton působící na klinice v Santa Monice v Kalifornii.
  17. Ten za více než třicet let zkusil řadu metod, jak utišit plačící dítě. Při této technice však vaše dítě ztichne téměř okamžitě.
  18. Je důležité, abyste nepanikařili. Dítě to z vás totiž vycítí. Vaše nejistota a obavy mu na pokoji nepřidají. Když budete nervózní a bude vás ovládat hněv, situaci jen zhoršíte.
- Reklama -časopis