Pokud dáváte přednost stylu před pohodlím, zbystřete pozornost. To, jaké boty nosíte, má velký vliv na vaše zdraví. Tyto varovné signály rozhodně nepřehlížejte!
Přestože současné módní trendy mají svůj význam, neměly by být nejhlavnějším faktorem při výběru obuvi. Nevhodně zvolené boty výrazně snižují komfort chůze. Namísto toho, aby naše nohy chránily, mohou přispět k mnoha zdravotním problémům.
- Puchýře, mozoly a modřiny – malá daň za krásu?
Puchýře a mozoly naznačují, že boty nerovnoměrně tlačí na jednu oblast chodidla, nebo způsobují nadměrné tření. Drobné ranky na nohou tedy může způsobit příliš těsná i příliš volná obuv.
Mnohé ženy si myslí, že tyto malé problémy nejsou důvodem k vážným obavám. Stačí mít v kabelce pár náplastí a přetrpět to, než si nové boty „vychodíme”. Ve skutečnosti jsou však otlaky pouze předzvěstí vážnějších neduhů.
Dlouhodobě nerovnoměrný tlak na jednu část chodidla může ovlivnit klouby v chodidle i kotníku. Pokud se bolesti chodidel vyhýbáme nesprávným našlapováním, trpí celé nohy i páteř. Rány se mohou hojit pořádně dlouho a v nejhorším případě hrozí, že povedou k infekci.
Pokud vám nový pár bot způsobuje puchýře, bolest nebo modřiny, raději je vyměňte za obuv, která na tuto oblast chodidla vyvíjí menší tlak. Když cítíte, že vás bota někde nepříjemně tlačí nebo dře, co nejdříve na postižené místo nalepte speciální náplast na puchýře.
- Zkrácené šlachy a deformování prstů na nohou
Vbočený palec, zakroucené či kladivové prsty často začínají jako mírné deformace, které se časem zhoršují. Hlavní příčinou jejich vzniku je právně nevhodná obuv.
Obuv, která má vysoký podpatek, tuhé podrážky a zužující se špičku, může prsty zkroutit do neobvyklých úhlů a podpořit nepoměr šlach v nohou. Prsty jsou v obuvi natěsno, vzájemně se tlačí. Kvůli tomu se některé šlachy postupně smršťují.
Tento jev může ale nemusí způsobovat bolest. V některých případech jsou deformace spojeny se zraněním nohou v minulosti. I genetika hraje v tomto zdravotním problému roli.
Nejhlavnějším problémem, ke kterému deformace prstů vedou, jsou problémy s držením těla a balancem. Váha těla dopadá na menší plochu chodidla, což může vést k nepřirozené chůzi, bolesti svalů i zad.
Cílem je proto nalézt botu, která se bude přibližovat tvaru vašeho chodidla, místo aby noha kopírovala tvar boty.
Základem je výběr správné velikosti, tedy délky i šířky boty. Díky svému tvaru je velmi pohodlná speciální barefoot obuv, která imituje chození naboso. Lidé trpící plochou nohou by měli zvážit nošení vhodné zdravotní obuvi či ortopedické vložky.
- Boty nelze zout, dokud si nerozvážete šňůrky
Nesprávně zvolená obuv často způsobuje otok chodidel. U něj možná zjistíte, že noha z boty nevyklouzne, pokud si úplně nepovolíte šňůrky. Přestože otoky samy o sobě většinou nejsou nebezpečné, mohou být doprovázeny pocity bolesti, tíhy, tlaku a napětí.
Proč vlastně vznikají? Otok je způsob, kterým naše tělo chrání kosti a šlachy před poškozením. Naznačuje, že tlak bot již neovlivňuje pouze pokožku, ale také vnitřní stavbu chodidla. Právě proto nohy nejčastěji otékají večer – po dlouhých hodinách stání, chůze či po běhu.
Příčiny otoku nohou mohou být různé. Pokud si však všimnete, že vám chodidla otékají pouze v jedněch botách a v jiných ne, viník je jasný. Vyměňte tento pár za vhodnější obuv, která je pohodlná a podporuje správné držení klenby chodidla.
Jak by měla vypadat vhodná obuv?
Typická „konvenční“ obuv má alespoň čtyři základní chyby kvůli designovým prvkům: zvýšený podpatek, malé místo na prsty, zúžení špičky a tuhá podrážka. Takovou konstrukci si můžeme všimnout téměř u každého typu obuvi, od módních bot až po sportovní obuv.
Zdravá obuv tyto prvky nemá. Je zcela plochá od špičky až k patě, aby zajistila správnou stabilitu nohy a umožnila přirozenou podporu klenby. Má flexibilní podrážku pro lepší rozkládání váhy těla a dostatek prostoru pro prsty.
Když se vzpomene ergonomická obuv, většina lidí si představí sandály či polobotky z botníku prarodičů. Ve skutečnosti už dávno neplatí, že zdraví prospěšné boty nemohou být zároveň krásné a stylové.
Barefoot obuv slovenské značky Be Lenka na první pohled vypadá jako všechny běžné tenisky, sandály či kozačky. Nová značka Barebarics dokonale zapadne do trendů urban fashion – ze spousty různých stylů, barev a materiálů si jednoduše vyberete ideální sneakersy na každý den.
Všechny dámské a pánské modely jsou vyrobeny tak, aby podporovaly přirozený tvar a pohyb chodidla. Navenek připomínající konvenční tenisky, ale uvnitř zůstávají pravým barefootem se štědrým prostorem pro prsty a flexibilní podrážkou. Díky nulovému převýšení mezi patou a špičkou boty si při každém kroku sami posilujete a procvičujete svaly chodidla.
Věděli jste, že kvalitní barefoot boty se vyrábějí i na Slovensku?
Be Lenka sází na kvalitní ruční výrobu z prémiových a ekologicky udržitelných materiálů. Produkty jsou vyráběny v srdci Evropy – na Slovensku a v České republice, ale iv Portugalsku. Každý model je výsledkem dlouholetého výzkumu a vývoje barefootové obuvi, na kterém značka spolupracuje s experty z Univerzity Palackého v Olomouci.
Barefoot boty by měly správně sedět, nesmí být ani velké, ani malé, určitě by neměly nikde tlačit a omínat. Jako prevenci před zdravotními obtížemi je tedy vhodné vybírat si takovou obuv, ve které se nohy budou cítit volně a příjemně.
https://smezeny.cz/kolik-cukru-bychom-meli-snist-denne-a-jak-omezit-jeho-spotrebu/
https://prozeny.eu/3-pravidla-prani-spodniho-pradla-aby-vydrzelo-co-nejdele/
https://svetzen.com/kam-s-rodinou-na-karlstejn/